Są sytuacje, kiedy podanie kroplówki w okolicznościach domowych jest niemożliwe.
Posted on: Marzec 20, 2019, by : admin
Kroplówka, wlew kroplowy jest to zabieg medyczny który polega na przekazaniu pacjentowi podskórnie, dożylnie, doodbytniczo płynów zawierających różne substancje np. leki, mikroelementy, glukozę, roztwór soli fizjologicznej oraz substancje krwiozastępcze i krwiopochodne. Podawane roztwory lub zawiesiny zazwyczaj są jałowe. Możliwe jest podawanie kroplówki również w warunkach domowych, jeśli pacjent ma założone wkłucie dożylne a osoba przekazująca płyny jest właściwie przeszkolona. Podstawowym zadaniem kroplówki jest uzupełnienie niedoborów wody albo krwi w ciele pacjenta a też jego odżywienie oraz stworzenie równowagi wodno-elektrolitowej a także kwasowo-zasadowej. Zespół kroplówkowy składa się z:
– specjalistycznego zbiornika,
– kroplomierza,
– kabla doprowadzającego płyny do organizmu, zakończonego igłą bądź kanką.
Kroplówka może być oferowana w ramach doraźnej pomocy lub jako normalny element terapii. Jednorazowe wlewy w warunkach domowych można wykonać w sytuacji:
– niedoboru wody i nieprawidłowości elektrolitowych wywołanych biegunką lub wymiotami,
– wysokiej gorączki, gdy występuje konieczność nawodnienia organizmu,
– przekazania leków przeciwbólowych lub rozkurczowych.
Należy jednak pamiętać, aby odpowiednio dbać o otoczenie, w którym jest wkłucie dożylne. Ochronić przed infekcjami, zapaleniami, krwiakami. Wszelkie substancje podawane w domu powinny być kupione w aptece i przechowywane w odpowiednich warunkach.
Regularne podanie leków u chorych potrafi być niezbędne w sytuacji:
– zniszczenia chorobą nowotworową, anoreksją,
– potrzeby żywienia pozajelitowego,
– obowiązku regularnego podawania leków.
Są sytuacje, kiedy podanie kroplówki w warunkach domowych jest trudne. Zalicza się do tego preparaty krwiopochodne i krwiozastępcze, cytostatyki lub niektóre antybiotyki.
Kroplówki podawane w okolicznościach domowych to wielokrotnie preparaty posiadające na celu dostarczenie elektrolitów i płynów. To inaczej roztwory posiadające rożne wartości jonów niezbędnych pierwiastków: potasu, magnezu, sodu wapnia w postaci rozpuszczalnych soli. Najczęściej stosuje się:
– płyn z solą fizjologiczną (NaCl),
– roztwór wieloelektrolitowy,
– klasyczny roztwór Ringera lub z mleczanami.
Istotnym roztworem zabezpieczającym potrzeby energetyczne pacjenta staje się roztwór glukozy. Pozwoli on na uzupełnienie niedoborów żywieniowych przez krótki czas.
Bardzo popularne w obecnym czasie są kroplówki witaminowe. Wykorzystywane są nie tylko do naprawienia niedoborów odżywczych, ale też w kierunku regulacji po nadmiernym spożyciu alkoholu, aby zmniejszyć objawy tak zwanego kaca.
Skuteczność kroplówek jest duża. Największą wartością kroplówek jest fakt, że substancje odżywcze oraz płyny wędrują bezpośrednio do krwiobiegu chorego. Jeśli chory wymaga podawania leków w kroplówce, przed rozpoczęciem przekazywania płynów należy je wstrzyknąć do buteleczki z odpowiednim płynem. Zazwyczaj stosuje się w tym celu roztwór soli fizjologicznej (0,9%) lub glukozy (5%)

Zobacz więcej: kroplówki Gdańsk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *